KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
STŘEDNÍ ČECHY - SEVEROVÝCHOD - POLABÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO KOKOŘÍNSKO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Slovácký krúžek v Praze slaví 110 let

časopis Folklor 1/2006
Informace o akcích ke 110. výročí "Slováckého krúžku" v Praze si neklade za cíl podat obsáhlý výklad o jeho zajímavé historii. Věřím, že se k ní následně na stránkách Folkloru vyjádří někteří pamětníci i autor publikace Praha a Moravští Slováci, která vyšla v roce 1996. Kulaté historické výročí chceme využít k připomenutí nejrůznějších aktivit našich předchůdců při propagaci Moravy a Slovácka, jejich folkloru v Praze, popularizovat naši současnou činnost. A v neposlední řadě obohatit vnitřní život samotného krúžku, získat pro něj další, zejména mladé lidi.
Za sto deset let se vystřídala v krúžku řada generací, jeho členy byly tisíce rodáků ze slováckých obcí, měst a městeček, ale i z dalších moravských regionů a mnoho rodilých Pražanů, kteří byli a jsou jeho aktivními členy. Mnozí z nich našli v aktivitách krúžku smysl života. Někteří zde našli své životní partnery, přivedli a přivádějí na naše akce rodinné příslušníky a své přátele.
Dlouholetý funkcionář a autor Jaroslav Vinkler v knize Praha a Moravští Slováci uvádí: Za počátek krúžku bude považován rok 1896. Proč právě tento rok? Poněvadž počínaje tímto rokem lze v působení Moravských Slováků v Praze zaznamenat ty projevy, které jsou pro existenci slováckých krúžků charakteristické. Především to byla pravidelnostjejich setkávání na tzv. Slováckých večírcích, které se v tomto roce ustálily z podnětu pozdějšího brněnského advokáta a národohospodáře Františka Koželuhy, a od roku 1898 se konaly vždy ve středu. Konaly se v malých, intimních pražských hospůdkách ( Na Bojišti, Na Moráni, U medvídků, U Vejvodů,...). Neomezovaly se pouze na rozhovory o potřebách rodného kraje, o domácích událostech a o studentských aktualitách. Po vážných tématech docházelo i na národopis Slovácka. Závěrem se zpívalo. Zpěv byl doprovázen klavírní hudbou.
V současnosti je v krúžku registrováno více než 300 členů, z nichž většina je aktivních. Podílejí se na přípravách či organizaci programu pravidelných měsíčních besed, podzimních hodů, fašanku, Moravského plesu, zúčastňují se zájezdů na Moravu a dalších akcí. Mladá chasa vystupuje na některých folklorních slavnostech na Moravě i v Čechách. Zvlášť vydařené jsou každoroční setkání členů "Slováckých krúžků" z Prahy, Brna a Bratislavy, které se střídavě pořádají v Praze, na Slovácku i na Slovensku. K nejaktivnějším členům vždy patřili a patří členové Cimbálové muziky a jejich kolegové z mladé muziky vystupující pod jménem Žandár.
Poslední desetiletí je pražský krúžek organizátorem hojně obeslaných a navštěvovaných Výstav moravských a českých vín, podílíme se aktivně i na vinobraní v Troji a na Proseku.
Od počátku devadesátýchlet vydáváme časopis Vědomosti, který publikuje nejen informace o aktivitách, osobnostech a akcích krúžku, ale i informace o zajímavostech ze Slovácka a z folklorního života. Od roku 2004 jsou využívány i www stránky, které sdílíme společně s Brněnským krúžkem a na nich je možné si přečíst i obsah Vědomostí.
Připravované aktivity v roce 2006
V současné době připravujeme výroční publikaci, která bude kromě stručné sto desetileté historie obsahovat průřez posledních deseti let života našeho pražského slováckého sdružení. Bude navazovat na již zmíněnou knihu Moravští Slováci v Praze, která vyšla v roce 1996, a jež je ještě k dostání u jednatelky Heleny Šálové. Na základě velkého zájmu bude rovněž vydána reedice Zpěvníku Slováckého krúžku.
Kromě jubilejního 50. moravského plesu se uskuteční na jaře 9. dubna 11. ročník Výstavy - koštu vín, která patří mezi prestižní (největší) vinařské akce v Praze. Vyvrcholením bude pak 25. listopadu 2006 Slavnostní den "Slováckého krúžku" v klubu Domovina v pražských Holešovicích. Jeho součástí bude i tradiční Setkání členů "Slováckých krúžků" z Brna, Bratislavy a Prahy. Na všechny jubilejní akce vás srdečně zve Výbor slováckého krúžku v Praze.

Dušan Macháček

Zveřejněno 27.02.2006 v 23:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba