KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
STŘEDNÍ ČECHY - SEVEROVÝCHOD - POLABÍ
  Road accessibility
Information centres
Towns and municipalities
Notable personality
 
NATURE AND ITS PROTECTION
  CHKO KOKOŘÍNSKO
Protected landscape areas
Natural points of interest
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Nature trails
 
CULTUR, ENTERTAINMENT, SPORT
  Culture and entertainment
Sport and relaxation
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Active holiday
 
SIGHTS AND ATTRACTIONS
  Sights and architecture
Ecclesiastical monuments
Castles and chateaux
 
TOURISM AND LEISURE TIME
  Rural tourism
Hiking
Cycling tourism
Water tourism and sports
Wine tourism
 
BALNEOLOGY
  Spas
Lázeňské domy a sanatoria
Medical cures
Natural medical sources
 
CONGRESS TOURISM
  Exhibitions and exhibition grounds
Congress centres
Exhibitions and promotion
 
ACCOMMODATION & DINING
  Car-camping, camping site
Hotels, Boarding houses
Chaty a chalupy
Recreation areas
Further accommodation
Restaurants
Příjemné posezení
Gastronomic specialities
 
Království perníku

Aktuální výstavy Polabského muzea v prosinci 2013

přehled aktuálních výstav Polabského muzea v prosinci 2013
LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ
Datum konání: 16.11.2013 - 29.12.2013 09.00 h - 16.00 h
Místo: Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
Největší a nejrozsáhlejší vánoční výstava - výstava „LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ“ je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech všech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek, mikulášský průvod s nadílkou. Jedna z chalup je věnována přípravám na Vánoce v polabské lidové kuchyni a tomu, co se nakupovalo na předvánočních trzích. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.
Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů z muzejních sbírek a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. V přísálí je opět vystavena velká kolekce z vlastních sbírek pod názvem „Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890-1950“. Vystřihovací „Betlém z Přerova nad Labem“ od akad. mal. Jiřího Škopka“ se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek v kabinetu u staré školy.
Na všechny adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků.
Výstava Lidové Vánoce v Polabí 2013 se koná v termínu od 16. listopadu do 29. prosince 2013.
!!! Pro veřejnost otevřeno pátek - neděle od 9.00 do 16.00 hodin. (Poslední vstup v 15.00 hodin). Na tyto dny jsou pro naše návštěvníky připraveny doprovodné akce - více na www.polabskemuzeum.cz.
Pro objednané skupiny a zájezdy otevřeno i ve všední dny úterý až pátek (pondělí zavírací den). Na tyto dny je nutno se objednat.
Ve dnech 25.12. - 29.12. 2013 pro veřejnost otevřeno od 9.00 do 16.00 hodin. (Poslední vstup v 15.00 hodin).
Ve dnech 23.12. (pondělí) a 24. 12. bude zavřeno.
Poděbrady
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
RUR – Od rádia k robotice
Datum konání: 22.11.2013 - 16.02.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo: Vlastivědné muzeum Nymburk
Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu RUR - OD RÁDIA K ROBOTŮ, která je otevřena denně mimo pondělí od 22. listopadu 2013 do 12. ledna 2014 v čase od 9 do 10 hodin ve Vlastivědném muzeu Nymburk.
Výstava představuje zlatý čas české, respektive československé elektrotechniky. Je zaměřena především na přehled radiotelevizní techniky většinou od 30. do 70. let 20. století. Návštěvníci si mohou připomenout aparáty, jimiž vnímali ať sluchem, nebo později i zrakem osudy naší vlasti i celé planety. Většina přístrojů je funkčních a část bude během výstavy zprovozněna. Rádi zavzpomínají i na někdejší československé počítače, např. IQ 151 ad. Výstavu budou uzavírat ukázky moderní robotiky.
Výstava vznikla ve spolupráci s COP Nymburk.
Vánoční pohledy, zvyky a obyčeje
Datum konání: 15.11.2013 - 12.01.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo: Polabské muzeum Poděbrady
Výstava Vánoční pohledy, zvyky a obyčeje představuje muzejní sbírku starých vánočních a novoročních pohledů z uplynulého století. Na několika stovkách vystavených pohledů můžeme pozorovat vývoj námětů a výrobních technik pohlednic. Výstava je dále doplněna o připomenutí starých lidových zvyků středního Polabí - od sv. Martina, přes Advent, Vánoce až po Tři krále.
Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 15.11. 2013 do 12.1. 2014 od 9 do 17 hodin.
Příběh archeologie
Datum konání: 14.09.2013 - 09.02.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo: Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem
Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu Příběh archeologie do Muzea Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem.
Příběh archeologie - od skromných počátků sběratelů kuriozit až po moderní vědu. Poutavou formou se seznámíte se základními fakty o průběhu a způsobu terénních prací, laboratorního zpracování, ale hlavně s nálezy z jednotlivých období pravěku a středověku ve středním Polabí.
Nejen pro děti je připravený dobrodružný program, ve kterém si vyzkoušíte dovednosti pravěkých řemeslníků a umělců i moderních archeologů.
Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 14. září 2013 do 9. února 2014 od 9 do 17 hodin.
150 let Sokola v Poděbradech Datum konání: 20.09.2013 - 26.01.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo: Polabské muzeum Poděbrady
Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu pod názvem 150 let Sokola v Poděbradech (1863–2013) mapující zajímavou historii tělocvičné jednoty v Poděbradech.
Výstava 150 let Sokola v Poděbradech v Polabském muzeu připomíná významné výročí české tělovýchovné, kulturní a vlastenecké organizace v prostředí lázeňského města středních Čech. Seznamuje návštěvníky s počátky poděbradského Sokola a významnými osobnostmi, které je provázely (estetik M. Tyrš, sochař B. Schnirch nebo první starosta zdejší jednoty H. Šantl). Expozice pokračuje rozvojem sokolského hnutí na konci 19. století, hvězdnou sokolskou chvílí při zakládání, formování a obraně vzniklé Československé republiky (1918–1919) a zlatou dobou spolku během první republiky. Nevyhýbá se pronásledování Sokolů během druhé světové války a poté i komunistickou diktaturou.
Návštěvníky výstavy upoutají desítky dobových fotografií a plakátů i unikátní památky ze sbírek Polabského muzea. Po mnoha desetiletích se veřejnosti představuje např. originál Návrhu poděbradského znaku od Alfonse Muchy nebo defilé sokolských praporů z let 1926–1948 či nově zrestaurovaný promítací stroj, používaný ve 20. letech 20. století pro němé filmy. Většina představených památek unikla díky obětavosti zdejších vlastenců a péči poděbradského muzea likvidaci oběma totalitami, které svíraly naši zemi ve 20. století.
Dobrou chuť s uměním
Datum konání: 03.10.2013 - 29.12.2013 09.00 h - 17.00 h
Místo: Polabské muzeum Poděbrady
Výstava Dobrou chuť s uměním prezentuje jídelní lístky s originálními grafikami předních českých výtvarníků, ze společných večeří či obědů pořádaných po každoročních valných hromadách Spolku českých bibliofilů. Ten si v letošním roce připomíná 105. výročí svého založení.
Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 3. října do 29. prosince 2013 od 9 do 17 hodin ve výstavním prostoru objektu Kunhuta, v těsném sousedství Polabského muzea v Poděbradech. Tato komorní výstava s názvem „Dobrou chuť s uměním“ představuje výběr tisků Spolku českých bibliofilů– menu společných večeří či obědů pořádaných u příležitostí konání valných hromad.
105 let Spolku českých bibliofilů
Spolek českých bibliofilů byl založen v březnu roku 1908 jako dobrovolná organizace sběratelů, příznivců a tvůrců krásných a vzácných knih a tisků se zvláštním zřetelem k umělecké grafice, výzdobě a vazbě knih, jakož i ke všem užitým uměním. Cílem SČB je budit, pěstovat a rozšiřovat lásku k vzácným a krásným knihám a tiskům, k umělecké grafice a ostatním užitým uměním a napomáhat jejich rozšiřování a ochraně. Spolupracuje s umělci na realizaci svých záměrů.
K členům SČB, čestným členům, tvůrcům či spolupracovníkům SČB patřili například Jaroslav Seifert, Dr. Edvard Beneš (zakládající člen SČB), Václav Havel, prof. Jaromír Tesař, Lubomír Voleník, Bohumil Hrabal, Ludvík Kundera, Ivan Slavík, Otto F. Babler, Prokop H. Toman, Jan M. Tomeš, Vladimír Justl, Max Švabinský, Vojtěch Preissig, Zdenka Braunerová, Josef Liesler, Karel Svolinský, Karel Dyrynk, Josef Sonberg, Kamil Lhoták, Josef Jíra, Ota Janeček, Vladimír Komárek, Oldřich Kulhánek, Jaroslav Sůra, Jaroslav Šváb, Ludvika Smrčková, Ludmila Jiřincová ad., ze současných významných tvůrců a spolupracovníků spolku se na aktivitách SČB podíleli a podílejí prof. František Dvořák (čestný předseda SČB), Martin Dyrynk (předseda SČB), Jiří Anderle, Adolf Born, Pavel Roučka, Karel Šiktanc, Karel Šafář, Josef Hrubý, Michal Novotný, Rudolf Matys, Prokop Toman, Gustav Erhart, Petr Ladman, Petr Kábrt, Jiří Dědeček, Jaroslav Hutka ad.
SČB při plnění svého poslání spolupracuje po odborné stránce s příslušnými orgány a institucemi, zejména s Národním muzeem v Praze, s Moravským muzeem v Brně, se státními knihovnami, s Muzeem české literatury v Praze. Provádí kulturní a osvětovou činnost pro své členy se zvláštním zaměřením na knihu a umění vůbec.

PhDr. Jan Vinduška
ředitel
POLABSKÉ MUZEUM,
příspěvková organizace
Palackého 68, 290 55 Poděbrady
tel.: +420 325 612 640
tel.: +420 325 611 807
mobil: +420 604 803 085
e-mail: jan.vinduska@polabskemuzeum.cz
http://www.polabskemuzeum.cz
www.facebook.com/polabskemuzeum

DALŠÍ INFORMACE: Polabské muzeum
Zveřejněno 15.12.2013 v 10:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
SEARCH
  Search centre
Rejstřík oblasti
Action databank
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Tourist regions ČR
Turistické oblasti ČR
Picturesque regions
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Information centres
Tourist guide services
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folk activities and festivals
Tourist activities
Kalendář kongresů a konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLORE AND TRADITIONS
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folk associations
Folk ensembles
Folk festivals
Folk traditions and customs
Folk craft and products
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investment opportunities
Průmyslové zóny
Properties for sale
Industrial production
Food production